Zalety nawozów dolistnych

Spośród wielu metod ochrony roślin, nawozy dolistne charakteryzują się specyficznym działaniem. Wiadomo, że roślina w procesie odżywiania pobiera składniki pokarmowe z gleby. Stąd większe znaczenie dla utrzymania jej w dobrej kondycji jest stosowanie nawozów doglebowych. Istnieją również sytuacje, w których stosowanie nawozów dolistnych jest bardziej znaczące. Chodzi głównie o to by otrzymane plony mają być wysokiej jakości. Stosuje się je również, kiedy rośliny mają utrudniony dostęp do składników z gleby albo gdy pole wymaga pilnej interwencji.  

Otóż, stosując nawozy dolistne należy wiedzieć, iż ich głównym zadaniem jest dostarczanie wszelkich potrzebnych roślinie makro i mikroelementów bezpośrednio na powierzchnię liścia. Stąd są one pobierane do wewnątrz rośliny, gdzie biorą udział w procesie odżywiania. Nawozy stosowane w taki sposób, dostarczają roślinie porównywalnie mniej składników odżywczych, jednak wchłaniane są one niemalże w całości i w o wiele krótszym czasie. Ich wchłanianie jest niezależne od warunków atmosferycznych.  

Jednym z ważnych cech nawozów dolistnych jest ich szybkie działanie. Sprawdzają się bardzo dobrze, gdy zdiagnozowane zostają niedobory w uprawie. Żeby wiedzieć jakiego pierwiastka brakuje roślinom wystarczy analiza ich stanu z ilustracjami zamieszczanymi w odpowiednich atlasach. Niestety świadczy to również, że na naszej plantacji pojawił się przysłowiowy pożar i będziemy musieli nadrabiać straty. Każdy plantator powinien unikać takiej sytuacji. Nawożenie dolistne, powinno być traktowane jako doraźna konieczność, lecz jednocześnie wpisane w technologię uprawy. Nawozy dolistne stosowane w trakcie wegetacji roślin służą jako uzupełnieni niezbędnych mikro i makroelementów. Jednoczenie pomagają roślinie zoptymalizować jej wzrost oraz jakość plonu. Aby jednak uzyskać jak najlepszej jakości plony, powinno się stosować bardzo dobrej jakości nawozy.  

Dostępność na rynku dużej ilości nawozów powoduje, że nie zawsze spełniają one odpowiednich norm do stosowania. Podobnie jest w przypadku nawozów dolistnych. Większość z nich ma jedynie w nazwie “nawozy dolistne”. W rzeczywistości ich zastosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Podstawowym zaniechaniem nawozów z niższej półki jest ich wątpliwe pochodzenie lub stanowczo za mała ilość składników mineralnych. Ich działanie można by porównać do opryskania roślin wodą mineralną posiadającą szeroką gamę pierwiastków. Niestety ich zawartość jest krocie za niska by wspomóc prawidłowy wzrost łanów roślin. 

Substancje nawożące mogę być źle skomponowane również pod względem formy występowania w nich pierwiastków. Koncentraty oraz ciecze nawożące nie mogą zawierać pierwiastków jak azot, fosfor, potas czy magnez w formie atomowej. Rośliny czerpią najwięcej pożytku, kiedy pierwiastki te występują w związków takich jak tlenki, siarczany czy chelaty.  

Ostatnim grzechem producentów nawozów dolistnych jest ich niska jakość. Ciężko jest stwierdzić to w chwili zakupu, jednak trzeba poddać obserwacji ich zachodzenie w reakcje z najbliższym otoczeniem. Umieszczając nawóz w pojemniku opryskiwacza można zauważyć wytrącanie osadu przez nawozy niskiej jakości.  

Pomimo, że nawożenie dolistne daje wiele korzyści, w trakcie upraw to nie można całkowicie zastąpić nim nawożenia doglebowego. Jest to alternatywa dla nawożenia podczas złych warunków pogodowych. Kluczowymi uprawami, gdzie stosowane jest nawożenie dolistne to zboża, ziemniaki, buraki, kukurydza, owoce i warzywa. To właśnie w ich przypadku jakość jest kluczowym czynnikiem.  

Author: moniq