Wymiana rur w instalacji kanalizacyjnej – kiedy?

Wymiana rur kanalizacyjnych jest bardzo ważna. Te, które są żeliwne, często grożą przeciekiem i są skorodowane. W przypadku nowoczesnej instalacji kanalizacyjnej, rury zazwyczaj są plastikowe. Wówczas przeciekanie nie zdarza się aż tak często. Pomimo tego, w każdej instalacji kanalizacyjnej rury należy regularnie wymieniać. Jak często to robić i co świadczy o tym, że czas je wymienić?

Słabe ciśnienie

Jeśli w rurach, które doprowadzają wodę jest słabe ciśnienie, to może być znak, że trzeba je po prostu wymienić. Często niestety w takich sytuacjach podejrzewamy wszystko, tylko nie rury – a nierzadko są one problemem. W szczególności starsze rury, które instalowane były kilkadziesiąt lat temu cechują się słabą jakością. Są więc podatne na uszkodzenia.

Przeciekanie

Bardzo często przyczyną przecieków jest fakt podłączenia instalacji pod sieć wodociągową, w której panuje wyższe ciśnienie, niż w instalacjach zasilanych własnym źródłem wody. W przypadku przeciekania, o wiele łatwiej jest nam stwierdzić winę rur i nie trzeba się wówczas głowić. Nie powinniśmy w takiej sytuacji próbować zakleić dziury czy w jakikolwiek sposób je naprawić – tutaj konieczna jest wymiana rur!

Korozja

Korozja występuje również nierzadko, przede wszystkim w instalacjach wykonanych z rur żeliwnych. Są one szczególnie podatne na korozję, której objawem są wyżery. Widoczne są one w postaci pęcherza pod farbą, z którego zaczyna sączyć się nieprzyjemny wyciek w brunatnym kolorze. W przypadku korozji również wszystkie próby miejscowego naprawiania uszkodzeń są w zupełności bezsensowne i nieefektywne. Może to pomóc jedynie na chwilę, ponieważ prędzej czy później przecieki pojawią się po prostu w innych miejscach. Prędzej czy później, wymiana rur będzie po prostu koniecznością. 

Niedrożność

Najczęściej niedrożność rur kanalizacyjnych spowodowana jest niewłaściwym ich ułożeniem z niewystarczającym spadkiem. W takich sytuacjach udrożnienie rur jest praktycznie niewykonalne. Każdy specjalista w takich przypadkach poleca wymianę wszystkich rur, nie tylko niedrożnego odcinka – problem może pojawić się tak naprawdę wszędzie. Niedrożność nie jest tak częstym problemem jak chociażby przeciekanie, zwłaszcza w przypadku rur z PCV, które bardzo rzadko ulegają awariom, a ich uszkodzenia spowodowane są albo mechanicznie, z zewnątrz lub też agresywną chemią. Mowa tu przede wszystkim u szkodliwych środkach do udrażniania rur, ale również i o gorących ściekach. Im powierzchnia jest gładsza, tym rzadziej osad i kamień będzie się osadzać na ściankach. Warto więc o tym pamiętać i odpowiednio o nie zadbać. Pozwoli nam to na uniknięcie wielu różnego rodzaju awarii, ale także i zbędnych wydatków i marnowania czasu. Należy także pamiętać o tym, że gdy konieczna jest wymiana rur, powinniśmy zlecić to profesjonalnej osobie, która się na tym zna i zrobi wszystko w odpowiedni, bezpieczny sposób.

Author: moniq