Wycinanka łowicka – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Nie ma wśród nas nikogo, kto nie lubiłby obcować z pięknem. A to reprezentowane jest przez wiele zjawisk i przedmiotów, również tych, które mają swój rodowód w odległych wiekach. Mowa tutaj o polskich rękodziełach, reprezentujących naszą regionalną sztukę ludową, wśród których zdecydowanie wyróżnia się wycinanka łowicka – niezwykle piękna i stanowiąca doskonały sposób na ozdobienie domu czy mieszkania. Oto najważniejsze informacje na jej temat, przekazane za pomocą najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie!

Czym jest wycinanka łowicka?

Wycinanka łowicka, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Ziemi Łowickiej, a początki jej tworzenia miały miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Tworzona jest jednak do dzisiaj przez największych mistrzów rękodzieła i wykonuje się ją z różnokolorowego papieru – naklejany jest on warstwowo, przez co powstają niezwykle rozbudowane i ciekawe kompozycje o ogromnej palecie barw. Wycinanka łowicka była swojego czasu ozdobą chat i na początku kolorowy papier naklejało się bezpośrednio na ściany czy piece – dzisiaj nakleja się ja na biały papier i oprawia w ramkę, dzięki czemu prezentuje się niezwykle elegancko.

W chwili obecnej są jednymi z najbardziej popularnych wyrobów polskiej sztuki ludowej i nie powinno to dziwić – prezentują się naprawdę pięknie, a dzięki swojej różnorodności każdy ma możliwość znalezienia czegoś dla siebie.

Jakie motywy przedstawiają wycinanki?

Wycinanki przedstawiają bardzo różnorodne motywy – mogą to być zarówno pięknie skomponowane figury geometryczne, jak również roślinność czy odwzorowanie działań chłopów, np. podczas pracy.

Są różnokolorowe, a do ich podstawowych rodzajów należą okrągłe Gwiozdy, prostokątne Kordy oraz pionowe Tasiemki. Dzięki temu znajdziesz idealną ozdobę dla siebie, która będzie w stu procentach odpowiadała Twojemu gustowi oraz potrzebom.

Po co mi wycinanka?

Z trzech podstawowych powodów:

  • stanowi doskonały sposób na ozdobienie ścian w różnych pomieszczeniach, idealnie sprawdzając się zarówno w klasycznie, jak i nowocześnie zaaranżowanych domach czy też biurach,
  • jest idealnym sposobem na prezent, który z całą pewnością zachwyci bliską Ci osobę – oprawiona w elegancką ramkę będzie idealna na urodziny, święta i jakąkolwiek inną okazję,
  • jej zakup to wspieranie polskiej sztuki ludowej – tak pięknej, wyjątkowej i różnorodnej, dlatego też zdecydowanie warto poszukać czegoś dla siebie!

Kto wykonuje tego rodzaju rękodzieło?

Przede wszystkim mistrzowie w swoim fachu, którzy posiadają prawdziwy talent i doświadczenie w sztuce ludowej. W Polsce działa wielu specjalistów, którzy tworzą wspaniałe wycinanki łowickie oraz inne wyroby i które możesz zakupić w specjalnych sklepach – ich wybór jest całkiem spory, szczególnie w Internecie, dlatego nie będziesz mieć z tym problemu.

Gdzie znaleźć najlepsze wycinanki łowickie?

Oczywiście w sklepie z rękodziełem, który oferuje różnego rodzaju pamiątki z Polski – również inne wycinanki ludowe czy serwety haftowane. Najłatwiej jest znaleźć taki sklep w Internecie – dzięki temu łatwo złożysz zamówienie i będziesz mieć możliwość wyboru najpiękniejszego rękodzieła z bardzo bogatej oferty. Oczywiście szukaj tych najlepszych sklepów, które współpracują z największymi mistrzami rękodzieła!

Ile kosztują takie pamiątki z Polski?

Słysząc „rękodzieło”, myślimy o bardzo wysokich cenach – wszak wspaniała sztuka jest wartościowa. I rzeczywiście nie ma w tym przesady, jednak w przypadku wycinanki łowickiej kwoty wcale nie są wygórowane, szczególnie biorąc pod uwagę jakość wykonania tego rodzaju wyrobów – ich ceny kształtują się w graniach kilkuset złotych, jednak te prostsze (ale również piękne!) można kupić nawet za 100 zł! Czy warto? Jak najbardziej!

Author: mw