Wirtualne biuro – dla kogo takie usługi?

Podczas zakładania firmy będziemy zobowiązani do podania adresu. Większość osób, które dopiero zaczynają rozwijać biznes nie decyduje się na wynajmowanie lokalu, co generuje duże koszty, aczkolwiek korzysta z usługi wirtualnego biura. Czym jest taka usługa i dla kogo będzie odpowiednia?

Co to jest wirtualne biuro?
Nazwa biuro wirtualne może być trochę myląca, bo biuro istnieje naprawdę, przy czym nie przychodzimy do niego do pracy. Chodzi przede wszystkim o wypoczyżenie adresu, dzięki temu nie jesteśmy zmuszeni do podawania swojego adresu domowego, jeśli działalność prowadzimy online i nie jest potrzebne nam biuro. To niezwykle korzystne rozwiązanie, ponieważ w tym wypadku zyskujemy atrakcyjny adres na przykład w centrum Warszawy, co pozytywnie wpływa na wizerunek firmy. Poza tym dzięki temu można zwiększyć zaufanie klienta do naszej firmy. Oczywiście biuro wirtualne to nie tylko adres, jednak także możliwość obsługi korespondencji. Większość tego typu firm oferuje także szereg dodatkowych udogodnień typu wynajem sali konferencyjnych czy specjalistyczne doradztwo speców od IT, księgowych, adwokatów czy radców prawnych. To dobre rozwiązanie, szczególnie jak dopiero zaczynamy prowadzenie działalności gospodarczej i nie za bardzo orientujemy się w temacie.

Dla kogo biuro wirtualne będzie dobrym rozwiązaniem?
Biuro wirtualne to rozwiązanie dobre praktycznie dla każdego przedsiębiorcy, który nie musi wynajmować lokalu. W przypadku, gdy obowiązki zawodowe można wykonywać w zaciszu własnego domu, wówczas posiadanie adresu wirtualnego na przykład w centrum dużego miasta ma sens. Na takie usługi zazwyczaj decydują się osoby wykonujące wolne zawody na przykład fotografowie, freelancerzy, copywriterzy, programiści, graficy itp. Oczywiście z biura wirtualnego może korzystać także firma, która ma ugruntowaną pozycję na rynku, na przykład ze względu na poszerzenie swojej działalności o kolejne miejscowości czy po prostu chcąc zaoszczędzić na wynajmie biura. 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wirtualne biuro to nie tylko adres, jednak można liczyć na kompleksowe usługi. To bez wątpienia dobra opcja, gdyż można liczyć na wsparcie specjalistów z poszczególnych branży, co więcej można wynająć również salę konferencyjną, jeśli planujemy na przykład spotkanie z klientem czy kontrahentem. 

Ile to kosztuje?

W porównaniu do kosztów, jakie trzeba byłoby ponieść za wynajem lokalu, cena wynajęcia adresu w biurze wirtualnym jest dużo niższa. W tym przypadku dużo zależy od miasta, w której wybieramy siedzibę firmy. Wiadomo, że w biuro wirtualne w Warszawie będzie droższe, niż w mniejszym mieście. Poza tym dostępne są też usługi dodatkowe, za którego trzeba będzie zapłacić, jeśli się na nie zdecydujemy. Im więcej ich wybierzemy, tym cena będzie wyższa. Cena waha się przeważnie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie w zależności od wybranego pakietu. Jeżeli bierzemy najtańszą opcję, czyli adres do rejestracji i korespondencji, wówczas nie zapłacimy więcej 50 złotych miesięcznie. Wśród dodatkowych usług możemy liczyć na przykład na skanowanie korespondencji, powiadomienia o przesyłkach, rabaty na porady prawnicze, czy darmowy wynajem sali konferencyjnej. Jeśli zależy nam na pełnej obsłudze przez biuro wirtualne, wówczas trzeba liczyć się z kosztami rzędu 70 złotych wzwyż, cena niekiedy może sięgać nawet do 300 złotych, jeśli weźmiemy szeroki pakiet. 

Wirtualny adres to bez wątpienia dobre rozwiązanie, bo można znacząco zredukować koszty, jakie ponieśliśmy w przypadku prowadzenia własnego biura fizycznie.

Author: moniq