Sztuki walki a agresja.

Wielu z nas spotkało się z sytuacją, kiedy musieliśmy użyć siły. Czasem wyszło nam lepiej, a czasem gorzej. Niestety tak wygląda ten świat. Przemoc jest dość powszechnym zjawiskiem. Jak można się przed nią bronić? Tu z pomocą przychodzą sztuki walki, które nie mają nic wspólnego z agresją lub przemocą. Uczą nas opanowania oraz sztuki obrona nas samych lub naszych bliskich. Często się słyszy, że nie powinno się zapisywać dzieci na zajęcia sztuk walki, ponieważ „nauczą się tylko jak bić innych i będą agresywne”. To jedno z najbardziej błędnych stwierdzeń jakie istnieje. Efekt będzie zupełnie odwrotny.

Nie mylić ze sportami i systemami walki

Bardzo ważna kwestia: sztuki walki to nie to samo, co sporty walki lub systemy walki. W sztukach walki priorytetem jest nasz rozwój duchowo-osobowościowy oraz fizyczny. Sporty walki skupione są na czystej rywalizacji sportowej, zaś systemy walki zostały stworzone na potrzeby militarne dzisiejszych armii i są skoncentrowane na szybkiej i skutecznej eliminacji przeciwników. Widać tu wyraźną różnicę między każdym z trzech wymienionych rodzajów nauki walki.

Czego uczą sztuki walki?

Uczą one bardzo ważnych wartości, które przydają nam się w codziennym życiu. Żyjemy w czasach, w których idąc nocą przez miasto samotnie nie możemy czuć się bezpieczni. Sztuki walki uczą nas samoobrony, która pozwala nam obronić siebie lub naszych bliskich w sytuacji zagrożenia. Wszystkie sztuki walki mają wspólną zasadę, która zakazuje używania technik owych sztuk walki do ataku i pozwala używać ich tylko do obrony. Jest jedna z pierwszych zasad jakie wpaja się młodym adeptom sztuk walki. „Nigdy nie atakuj pierwszy”.

Sztuki walki uczą również umiejętności samokontroli, dzięki której powyższa zasada nie jest łamana przez uczniów. Każdy adept potrafi opanować swoją agresję i wyciszyć się.

W dodatku sztuki walki poprawiają naszą kondycję oraz stan fizyczny naszego organizmu. Jest to dobra forma ruchu nawet dla najmłodszych.

Pomagają one również panować nad strachem. Dzięki sztukom walki potrafi momentalnie zredukować strach w sytuacjach zagrożenia i działać z „chłodną” głową.

Czy dzieci powinny uczyć się sztuk walki?

Oczywiście, że tak. Bardzo dobrym pomysłem jest zapisanie swojego dziecka na zajęcia sztuk walki, np. karate lub judo, aby dziecko uczyło się wyżej wymienionych wartości już od młodych lat. Oprócz tego nauczy się ono również pokory, szacunku oraz dyscypliny. Ważnym jest, by wpajać te wartości młodym ludziom, ponieważ patrząc na dzisiejszą młodzież powinno wysłać się większość na zajęcia ze sztuk walki.

Podsumowując, sztuki walki nie mają nic wspólnego z agresją lub przemocą. Pomagają one zapanować nad agresją i uchronić się przed przemocą zewnętrznego świata. Oprócz tego uczą ważnych wartości takich jak: dyscypliny, szacunku, opanowania strachu oraz pokory. Jest to idealna forma zajęć dla dzieci ale również dla trochę starszych osób. Pamiętać trzeba, że sztuk walki nie uczy się, aby walczyć, lecz, żeby stać się lepszym człowiekiem. „Nigdy nie atakuj pierwszy”.

Author: admin2