Rodzaje iniekcji murów, jakie stosuje się w budownictwie

W samym budownictwie, iniekcja do po prostu wprowadzanie specjalnych środków w środowisko, które tego wymaga, zazwyczaj w celu wzmocnienia bądź uszczelnienia. Jest to metoda, która znajduje swoje zastosowanie przy wielu okolicznościach, a wszystko zależy od tego, jaki materiał zostaje wprowadzony.

Na ogół, nie można powiedzieć, że iniekcja murów jest bardzo skomplikowanym procesem. W pierwszej kolejności, należy w obiekcie wykonać specjalne iniekcyjne otwory, przez które będzie wtłaczany pod ciśnieniem odpowiedni środek, a innymi sowy – iniekt. Jest to płynna substancja, która z czasem tężeje, dlatego jej parametry pozwalają na osiągnięcie pożądanego celu, a jest to po prostu uszczelnieni oraz wzmocnienie budowli. Sama iniekcja to technologia bezinwazyjna, a oznacza to, że przy jej zastosowaniu nie ma konieczności rozbiórki, ani żadnej ingerencji w konstrukcję, przeprowadzania długich i ciężkich robót ziemnych, a dodatkowo nie sprawia, że obiekt musi być wyłączone z eksploatacji. Rozwiązanie to prezentuje sobą wiele korzyści. W zależności od zastosowania, wyróżnia się pewne rodzaje iniekcji, które w budownictwie stosowane są powszechnie.

Iniekcja grawitacyjna

Tego typu iniekcja stosowana jest głównie do impregnacji porowatych konstrukcji budowlanych, zarówno w pustych przestrzeniach, jak i kawernach. Jest to metoda, przy której wymagane jest wywiercanie otworów w ścianie, a do nich wlewa się później odpowiedni iniekt. Należy kolejno trochę poczekać, aż preparat zdąży się wchłonąć, po czym można uzupełnić poziom płynu. W trakcie iniekcji grawitacyjnej, ściany dość długo się wysycają, a trwa to od 24 do 48 godzin. Będzie to metoda nieskuteczna w wypadku mokrych murów, a nie można jej stosować w przypadku ścian, których grubość jest wyjątkowo duża.

Iniekcja ciśnieniowa

Jest to metoda, którą wyjątkowo często stosuje się do hydroizolacji budynków, natomiast pozwala ona też na wprowadzenie do murów iniektu, który wzmianka konstrukcję. Polega ona na wywierceniu małych otworów, do których montuje się kolejno pakery lub innymi słowy – iniektory, po czym wtłacza się przez nie substancję uszczelniającą. Już po samej nazwie można się domyślić, że substancje wprowadza się tam pod ciśnieniem. Jej dobór zależy w głównej mierze od rodzaju, zakresu prac, ale też stopnia zawilgocenia ścian.

Iniekcja strukturalna

Strukturalna iniekcja wykonywania jest przy użyciu odpowiednich środków chemicznych, aby możliwe było zabezpieczenie ściany budynku, przed wnikaniem wilgoci z gruntu, ale też by wzmocnić i uszczelnić całą konstrukcję. Jest to metoda, którą z powodzeniem można stosować w wypadku ścian mokrych, jak i zawilgoconych.

Iniekcja kurtynowa

Bardzo podobnie jak w poprzedniej metodzie, iniekcja kurtynowa może być stosowana w miejscach, gdzie ściany są mokre bądź wilgotne. Wykorzystuje się ją do odtwarzania zarówno poziomych, jak i pionowych izolacji, przy czym nie ma konieczności wykonywania żmudnych prac ziemnych.

Na jakie aspekty, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Aby mieć stuprocentową pewność co do tego, że iniekcja w danym budynku została przeprowadzona prawidłowo, a także by przyniosła ona oczekiwane efekty, konieczne jest n pewno poświęcenie czasu, aby odnaleźć najlepszą na rynku firmę, która świadczy usługi tego typu. Powinniśmy sięgać po takich usługodawców, którzy posiadają duże doświadczenie w konkretnej dziedzinie, ale też mają na wyposażeniu profesjonalny sprzęt. Można skorzystać z internetowej wyszukiwarki, wpisując do niej odpowiednie hasło np. osuszanie budynków, murów czy też ścian. Tylko sprawdzona firma da nam pewność, że prace będą rzetelnie wykonane, a także dobrana zostania odpowiednia metoda, do panujących w budynku warunków. Warto bowiem pamiętać o tym, że sukces zapewnią nam jedynie takie iniekty, których parametry spełniają wszelkie istotne wymagania.

Author: bartek