Okucia okienne do każdego rodzaju okien

Okucia okienne, choć w większości niewidoczne na co dzień, stanowią podstawę prawidłowego montażu okien oraz pozwalają na ich swobodne otwieranie, zamykanie, uchylanie, a także blokowanie w ustalonej pozycji. Ponieważ na rynku znajduje się wiele rodzajów okien o różnym sposobie montażu i użytkowania, dostępny jest także szeroki wybór okuć okiennych.

Okucia okienne – jakie rodzaje są dostępne?

W budownictwie wykorzystuje się wiele rodzajów okien, dzielących się nie tylko ze względu na wykorzystany materiał (PCV, drewniane, aluminiowe), ale również sposób montażu i budowę. Okucia okienne są niezastąpionym elementem każdego modelu, to od nich bowiem zależy funkcjonalność okien – służą do ich montażu, otwierania, zamykania, a także blokowania w wyznaczonej pozycji. Wykorzystuje się je przy każdym, nawet najprostszym modelu. Ze względu na rodzaj okna okucia okienne można podzielić na kilka podstawowych grup:

  1. Okucia okienne obwodowe, które są montowane w ramie okna – jest to najpopularniejszy typ, stosowany w najbardziej popularnych modelach okien. Pozwalają na swobodne otwieranie, uchylanie i zamykanie okna. Są obecne w modelach tradycyjnych, a także nowoczesnych, ze sterowaniem elektronicznym.
  2. Okucia okienne do naświetli, stosowane np. przy oknach ukośnych, pionowo-uchylnych i wychylnych; ze względu na utrudniony dostęp do wysoko położonych naświetli, są to specjalne akcesoria w formie tradycyjnej lub sterowanej elektronicznie.
  3. Okucia okienne do modeli balkonowych i tarasowych – duże okna tego typu wymagają specjalnych okuć, które pozwolą na ich swobodne otwieranie mimo większej masy; najczęściej są to okucia do modeli rozwierno-uchylnych lub podnoszono-przesuwnych.
  4. Okucia okienne do okien obrotowych, zarówno obracających się w pionie, jak i poziomie.

Typy okuć okiennych ze względu na funkcje

Okucia okienne służą nadaniu oknom odpowiedniej funkcjonalności oraz zwiększenia wygody i bezpieczeństwa ich użytkowania. Składają się z wielu elementów o różnych funkcjach, które razem tworzą kompleksowe wyposażenie każdego okna, umożliwiające jego zamykanie, otwieranie, uchylanie oraz blokowanie w pożądanej pozycji. Wyróżniamy takie okucia do okien, jak:

– zawiasy, czyli podstawowe akcesoria, pozwalające na swobodne otwieranie i zamykanie okien wszelkiego typu; rodzajów zawiasów jest wiele i należy je dostosować do sposobu otwierania okna oraz jego budowy,

– zasuwnice,

– zaczepy,

– ograniczniki, niezbędne w oknach uchylnych, kontrolują bowiem ich maksymalne rozwarcie przy uchyleniu,

– zatrzaski balkonowe,

– otwieracze naświetli,

– klamki okienne,

– zamki i zabezpieczenia.

Dobór właściwego typu okucia okiennego ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności okien, dlatego przed zakupem należy dobrze zapoznać się z wymaganiami do danego modelu. Warto zdecydować się na sprawdzone źródło akcesoriów, takie jak sklep z okuciami – w jego ofercie można znaleźć nie tylko bardzo szeroki wybór poszczególnych modeli, przeznaczonych do okien wszelkiego typu, ale także znaleźć produkty pochodzące od renomowanych producentów, spełniające wszystkie oczekiwania pod względem trwałości, żywotności i funkcjonalności.

Author: asia