Odfrankowienie kredytu – krok po kroku

Odfrankowienie kredytu to prawdziwa batalia. Trwa długo, wymaga wielu poświęceń. Jednak, jest to batalia, którą warto stoczyć i przekonało się o tym już wielu poszkodowanych przez banki. Aby wygrać tę batalię należy się do niej dobrze przygotować – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Przede wszystkim koniecznie należy zgromadzić wszystkie dokumenty związane z kredytem oraz znaleźć dobrą kancelarię adwokacką. Jak wygląda droga sądowa? O tym opowiemy poniżej.

Kredyt we frankach – pozew

Aby rozpocząć batalie o sprawiedliwość (odfrankowienie kredytu, spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy), należy się dobrze przygotować. Na czym polega przygotowanie? Przede wszystkim na zgromadzeniu najważniejszych dokumentów. Poniżej przedstawiamy instrukcję w pięciu krokach.

Krok pierwszy – określenie wartości przedmiotu sportu

Aby określić wartość przedmiotu sporu –WPS, potrzebny jest dokument potwierdzający nadwyżkę wynikającą z płacenia nielegalnych przeliczeń walutowych. Jeżeli zatem regularnie spłacasz zobowiązanie, zapewne posiadasz już sporą nadwyżkę – należy ją zatem dokładnie obliczyć. Może zrobić to za Ciebie prawnik – jeżeli już wybrałeś kancelarie adwokacką, lub możesz zrobić to sam – w sieci dostępnych jest wiele kalkulatorów nadpłat frankowych.

Krok drugi – zażądanie zaświadczenia o kredycie

W tym celu należy udać się do banku, w którym zawarło się kredyt we frankach. W zaświadczeniu o kredycie powinno znaleźć się kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, kwota wypłaconego kredytu oraz termin wypłaty. Po drugie, terminy spłacanych rat oraz ich kwoty. Po trzecie, oprocentowaniu. Po czwarte wzorze, którzy został wykorzystany przy naliczaniu rat.

Krok trzeci – znalezienie dobrego prawnika

Warto zrobić to jeszcze wcześniej, ale najważniejsze to mieć prawnika, który zajmuje się tego typu sprawami i ma odpowiednie doświadczenie. To bardzo ważne, ponieważ wie on dokładnie jakie kroki zostaną podjęte. Oczywiście nie każda sprawa dotyczące kredytu frankowego wygląda tak samo, a więc za każdym razem doświadczony adwokat będzie musiał wgłębić się w sprawę. Jednak, doświadczenie i obeznanie z tematem jest niezwykle istotne – przyspiesza wszystkie działania i umożliwia podjęcie najbardziej korzystnych kroków.

Znalezienie prawnika oraz jego wynagrodzenie to często sprawy bardzo kontrowersyjne. Jednak, takie rzeczy ustala się indywidualnie, a zapłata za usługę może zostać np. rozłożona na raty. Warto pamiętać, że wielu prawników zapozna się wstępnie z dokumentacją nie pobierając za to żadnych opłat.

Krok czwarty – dostarczenie dokumentów prawnikowi

Najczęściej prawnicy  chcą, aby umowy i wszystkie dokumenty zostały do nich przesłane w formie PDF wysłanych e-mailowo. Najlepiej zatem wykonać od razu skan wszystkich dokumentów łącznie z umową kredytową, aby przesłać je prawnikowi. Oczywiście można również zrobić po prostu kserokopie dokumentów i osobiście lub pocztą czy kurierem dostarczyć je do kancelarii adwokackiej.

Krok piąty – sąd i opłaty sądowe

Możesz nie mieć doświadczenia z sądami i z postępowaniami sądowymi. Dlatego zdziwić mogą Cię naliczane opłaty sądowe. Opłaty sądowe wynikają z  z Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Najczęściej opłata ta nie powinna wynosić więcej niż 1 tyś złotych.

Niestety, należy liczyć się z tym, że jeśli sprawa zostanie wygrana, nie zawsze dojdzie do wyegzekwowania od banku wyroku. Często banki składają apelację – tak duże instytucje raczej nigdy nie odpuszczają tej szansy. Sprawa może toczyć się kilka lat. Może dojść także do ugody lub do spełniania Twoich żądań. Gra jest zatem warta świeczki, pomimo czasem długiego oczekiwania na zakończenie sprawy.

Wiele osób poszkodowanych, nie zgłaszało się do tej pory do prawników, czekają na ustawę frankową. Jednakże, pomoc dla frankowiczów nie nadchodziła, a dzisiaj widać już wyraźnie, że największą pomoc niosą prawnicy. Warto skorzystać z ich doświadczenia i umiejętności. Masz problem ze swoim kredytem frankowym? Skonsultuj się z prawnikiem – to może zmienić twoje życie!

Author: barbara