Leczenie zębów pod narkozą – czy jest możliwe?

Paniczny strach przed stomatologiem to przypadłość, która dotyka naprawdę wielu osób. Bywa tak, ze strach jest tak ogromny, że nie pomaga nic – nawet wielomiesięczny ból zęba utrudniający normalne funkcjonowanie, czy też utrata zęba nie są w stanie zmusić pacjenta do wizyty u stomatologa. A gdyby usłyszeli oni, że mogą leczyć swoje zęby pod narkozą? Czy byłaby szansa na to, aby chętniej udali się do lekarza i zawalczyli o swój wygląd i zdrowie?

Wskazania do wykonania leczenia zębów pod narkozą

Leczenie zębów pod narkozą proponowane jest różnym pacjentom. Często jest to jedyna skuteczna metoda u tych osób, które panicznie boją się dentysty i leczenia, a ich uzębienie wymaga jak najszybszej interwencji. Stomatolodzy Warszawie i większych miastach szczególnie polecają sedację wziewną podtlenkiem azotu u przypadkach dużego strachu przed leczeniem, nasilonych odruchów wymiotnych, nadpobudliwości nerwicowej, a także w uzasadnionych przypadkach medycznych, gdzie zabieg może być dość nieprzyjemny dla pacjenta.

Oczywiście nie każdy może podjąć się leczenia zębów pod narkozą. Przeciwskazaniem jest oczywiście ciąża, a także niezbyt górnych dróg oddechowych, przerost migdałów, katar, zapalenie gardła czy ucha, choroby płuc. Stomatolog przed wykonaniem zabiegu dokona szczegółowego wywiadu, z którego może się okazać, że narkoza nie będzie możliwa.

Nieleczenie zębów – do czego prowadzi?

Nieleczenie zębów bywa bardzo groźne. Nie chodzi wyłącznie o to, że możemy borykać się z bolami zębów, czy też po prostu je stracić. Konsekwencje są znacznie poważniejsze. Po pierwsze, warto zacząć od sprawy, która jest najmniej związana z zębami. Kiedy zęby bolą, a my nie udajemy się do dentysty, łykamy bez przerwy środki przeciwbólowe. Często sięgamy po coraz mocniejsze tabletki, bo bol zębów jest nie do zniesienia. Czasami trwa kilka tygodni, czasem nawet całymi miesiącami, albo i jeszcze dłużej. W takiej sytuacji wystawiamy na ciężką próbę cały nasz organizm, przede wszystkim żołądek, jelita a przez to cały układ odpornościowy. Faszerowanie się tabletkami przeciwbólowymi nigdy nie jest bez szkody dla naszego organizmu. 

Czy zabieg pod narkozą to zawsze dobry pomysł?

Oczywiście, że nie! Zabieg i narkoza to poważne sytuacje i nie można ich nadużywać. Narkozę stosuje się wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, i tych, które są uzasadnione medycznie. Nie można każdemu pacjentowi oferować takich usług. Narkoza nie jest obojętna na nasz organizm i należy mieć tego świadomość.

Author: barbara