Koraliki – akcesoria do tworzenia biżuterii

Koraliki pozwalają na stworzenie najróżniejszej biżuterii handmade. Ogromny wybór i efektowny wygląd sprawiają, że są bardzo popularne wśród twórców ozdób. Jakie rodzaje koralików znajdziemy na rynku i co warto o nich wiedzieć?

Koraliki do biżuterii handmade

Koraliki do biżuterii handmade to bardzo popularne elementy do tworzenia kolczyków, bransoletek oraz wisiorków. Umożliwiają proste i szybkie wykonywanie najbardziej atrakcyjnych ozdób – wystarczy wybrać jeden lub kilka z dostępnych wzorów, kształtów i kolorów, a następnie nawlec je na wybrany artykuł pasmanteryjny, np. żyłkę, sznurek, gumkę czy rzemień. Odpowiednio ze sobą połączone, mogą stanowić główny element ozdobny biżuterii lub podstawę pod stworzenie najciekawszych naszyjników, bransoletek i kolczyków.

Koraliki wyróżniają się swoją estetyką – pięknie wyglądają i uniwersalnie sprawdzają się w biżuterii o dowolnym stylu. Są jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów ozdobnych, bardzo popularnych wśród twórców biżuterii handmade.

Wyróżniamy kilka rodzajów koralików, które są najczęściej wybierane do tworzenia ozdób różnego typu. Dzieli się je przede wszystkim ze względu na materiał, z którego zostały wykonane.

Koraliki szklane

Koraliki szklane to najbardziej popularny model, który jest często wykorzystywany ze względu na jego wysoką estetykę i jakość wykonania. Przy wersjach szklanych nie widać nieestetycznych łączeń, mają idealnie gładką powierzchnię, a przy tym możliwe jest osiąganie ich w najróżniejszych wersjach kolorystycznych, wielkościach i kształtach. Pozwalają również na uzyskiwanie unikalnych efektów, takich jak kruszone szkło. Duża różnorodność sprawia, że można wykorzystać je do tworzenia najróżniejszych ozdób w wielu stylach.

Koraliki szklane dzieli się także ze względu na ich rozmiar, kształt i zastosowany wzór. W ten sposób możemy wyróżnić:

– kuleczki – są to koraliki o klasycznym, okrągłym kształcie, bardzo często stosowane w bransoletkach i nie tylko. Kuleczki są bardzo eleganckie i pięknie wyglądają zarówno solo, jak i w otoczeniu srebrnych lub metalowych zawieszek. Są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Kuleczki mogą również wykorzystywać specjalne efekty, jak np. modele crackle z tłuczonym szkłem czy z efektem kociego oka.

– kostki – koraliki w kształcie sześcianu, które dzięki swojej ciekawej formie przyciągają wzrok. Są stosowane w różnych rodzajach biżuterii, jednak najefektowniej wyglądają na naszyjnikach. Można znaleźć modele gładkie lub fasetowane, transparentne lub nieprzezroczyste, z połyskiem lub bez.

– listki, kwiatki, pastylki, krople – modele o nieregularnych, unikalnych kształtach, pozwalające na tworzenie bardziej ozdobnej biżuterii. Występują w wielu wzorach i wersjach kolorystycznych.

– kryształki – efektowne modele o fasetowanej powierzchni, wykonane w kształcie małych kryształków. Często są pokryte dodatkowym połyskiem dla jeszcze lepszego odbijania światła. Efektownie wyglądają na naszyjnikach, bransoletkach, a także kolczykach.

– drobne koraliki – wyjątkowo estetyczne, małe koraliki, o średnicy zaledwie kilku mm. Świetnie wyglądają w dużej ilości, zastosowane jago główna ozdoba lub baza dla bransoletki lub wisiorka. Dostępne są modele transparentne lub ze srebrnym środkiem.

Koraliki drewniane

W sklepach z akcesoriami do biżuterii znajdujemy też duży wybór koralików drewnianych. Pozwalają one na tworzenie modnej biżuterii boho i ludowej. Dzięki pięknej, naturalnej fakturze drewna świetnie prezentują się na ozdobach różnego typu. Również są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, wzorach i kształtach. Można znaleźć modele w formie kuleczek, kostek oraz wielu innych kształtów. Często są łączone z żywicą, co wygląda bardzo efektownie.

Koraliki z żywicy, ceramiki i akrylu

Dostępne są również koraliki z żywicy, akrylu oraz ceramiki. W ich przypadku również można liczyć na sporą różnorodność kształtów, wzorów oraz wersji kolorystycznej. Każdy model zapewnia nieco inny efekt, dlatego można je dostosowywać do swoich projektów, aby stworzyć najbardziej unikalną biżuterię.

Author: asia