Klamki okienne – które wybrać?

Dzięki klamkom okiennym można swobodnie otwierać i zamykać okna. Choć wydaje się, że nie są tak ważne, jak samo okno, w rzeczywistości pełnią bardzo ważną funkcję.

Klamki okienne – podstawowe rodzaje

Zazwyczaj kupujemy kompletne okna wraz z klamkami, ale czasem pojawia się konieczność zakupu samych klamek. Te mogą ulec awarii albo zużyciu. Wybierając klamki okienne, trzeba przede wszystkim mieć na uwadze to, z jakich materiałów zostały wykonane ramy okienne. Nie da się ukryć, że klamka okienna przeznaczona do okna plastikowego powinna być dopasowana pod względem kolorystycznym. Najczęściej okna są białe, więc i białą należy wybrać klamkę. Kiedy natomiast padnie wybór na brązowe okna albo czarne, bo i takie są w sprzedaży, będzie trzeba dobrać klamkę w odpowiednim kolorze. W sprzedaży dostępne są również klamki do okien aluminiowych. W tym przypadku dobiera się klamki do okien z metalu, a także z metalu i plastiku. Najlepszym wyborem będą klamki o prostej formie i jednolitym kolorze. Biorąc jednak pod uwagę klamki do okien drewnianych, jest tu najwięcej możliwości. Chodzi oczywiście o kwestie dekoracyjne. Ciekawym wyborem będą zarówno mosiężne klamki w stylu retro jak też metalowe z delikatnymi elementami ozdobnymi. Aby dokonać właściwego wyboru, trzeba przede wszystkim skupić się na tym, jakie okna się posiada.

Klamki okienne jedno- i dwuramienne

Klamki dzieli się ze względu na ich kształt. Osoby, które cenią sobie minimalizm, powinny postawić na klamki jednoramienne. Te są wygodne w użyciu. Poza tym łatwo wkomponowują się w otoczenie. Są chyba najpopularniejszymi klamkami, najczęściej wybieranymi odkąd można sięgnąć pamięcią. Ci, którzy oczekują bardziej dekoracyjnych kompozycji, mają możliwość wyboru klamek do okien dwuramiennych, które najlepiej prezentują się w klasycznych aranżacjach. Dziś są postrzegane jako luksusowe i wyjątkowe. Pomimo starodawnego mechanizmu, wyglądają bardzo stylowo, więc nic dziwnego, że są tak chętnie wybierane przez osoby, które właśnie intensywnie pracują nad aranżacją swojego nowego domu czy mieszkania. W razie niezdecydowania warto poradzić się fachowca, czy chociaż sprzedawcy.

Klamki okienne z kluczykiem i bez kluczyka

W sprzedaży dostępne są również klamki okienne z kluczykiem, choć tych bez kluczyka również nie brakuje. Ogólnie wybór jest bardzo duży, więc każdy może bez problemu znaleźć dla siebie klamkę, która będzie pasowała zarówno do okna, które już posiada, jak też do konkretnego stylu wnętrza. Klamki z kluczykiem to bardzo dobry wybór do pomieszczeń, w których przebywają dzieci, a także osoby, które z powodów zdrowotnych mogłyby w nieodpowiednim momencie to okno otworzyć, narażając się tym samym na wypadnięcie. Takie okna sprawdzą się również w firmach. Zamek stanowi tu dodatkowe zabezpieczenie nie tylko przed otwieraniem okna od wewnątrz, ale również przed włamaniem. Zazwyczaj klamki okienne z kluczykiem są droższe. Jednak ceną nie należy się kierować, a ich funkcjonalnością. Niektóre modele posiadają zabezpieczenie w postaci przycisku. To oznacza, że jeśli przycisk ten nie zostanie wciśnięty w odpowiednim momencie, nie będzie można otworzyć okna. Takie zabezpieczenie szczególnie sprawdza się w przypadku ochrony przed dziećmi. Warto więc rozważyć wybór klamek tego właśnie rodzaju.

Zakończenie

Trudno jest wyobrazić sobie okna bez klamek, a przynajmniej takie rozwiązanie jest bardzo kłopotliwe. Klamki te czasem ulegają awarii, niekiedy się zużywają i trzeba kupić nowe. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić samą klamkę do dowolnego okna. Aktualnie wybór klamek okiennych jest bardzo duży, a to oznacza, że każdy ma szansę znaleźć dla siebie odpowiednie. Jednoramienne i dwuramienne, klamki z kluczykiem i bez kluczyka. Są nawet dostępne w różnych kolorach, tak by pasowały do koloru samego okna. Wybierając klamki, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj, rozmiar, kolor i sposób działania. Cena nie jest tu tak ważna. Najważniejsze jest to, aby klamka działała poprawnie, pasowała kolorem do okna i stylem do wnętrza. Musi to być produkt wytrzymały i tym samym wykonany z materiałów najwyższej jakości.

Author: moniq