Jakim sposobem wybierzemy kabel HDMI, który spełni nasze wymagania?

Często nawet bez większej świadomości, wykorzystujemy działanie przewodów kabli HDMI, dosłownie każdego dnia. Otóż nasze komputery, laptopy i telewizory to urządzenia, które bez tej technologii nie są w stanie działać. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jakiego rodzaju kabel HDMI jest przez nas wykorzystywany. Dodatkowo, kompletnie nie zdajmy sobie sprawy z tego, jak spore ma to znaczenie.

Czym jest technologia HDMI?

Zanim zajmiemy się poszczególnymi parametrami i przed tym, kiedy dokładnie omówimy jaki kabel HDMI wybrać, nie zaszkodzi pochylić się nad samym skrótem HDMI. Jego rozwinięcie to, High-Definition Multimedia Interface, czyli po prostu interfejs multimedialny, dzięki któremu możemy dokonywać transmisji wideo w wysokiej rozdzielczości.

Fakty są takie, że kable HDMI umożliwia nam nie tylko transmisje obrazu, ale też wielokanałowego dźwięku. Nie jest to nowa technologia, ponieważ już od 2000 roku mamy okazję wykorzystać ten standard. Tak naprawdę, złącze HDMI ma więcej zastosowań, ponieważ te obecne jest w sporej liczbie urządzeń cyfrowych. Są to na pewno projektory, laptopy, telewizory, konsole do gier, czy też monitory, które dzięki przewodowi można sprawnie podłączyć, a także prowadzić wymianę treści.

Rynek obfituje również w różnego typu rozdzielacze HDMI. To przewody, które po jednej stronie posiadają złącze HDMI, a z drugiej kilka różnych, dzięki czemu możemy podłączyć większą liczbę sprzętów do jednego urządzenia. Zaletę tego rozwiązania zauważymy na pewno wtedy, kiedy chociażby nasze projektory nie posiadają odpowiedniej liczby wejść HDMI.

Dobry kabel HDMI – jak go wybrać?

Kiedy już udało się nam dowiedzieć co nieco na temat samej technologii HDMI, warto także poznać najważniejsze elementy, w kwestii wyboru dobrego kabla. Okazuje się, że najważniejszy jest standard. W związku z rozwojem technologii HDMI na przestrzeni wielu lat, co jakiś czas otrzymujemy nową generację tego interfejsu, które oferują nam coraz lepsze parametry przesyłu. Obecnie, HDMI 2.0 to od 2013 roku najpopularniejszy standard. Co więcej, pozwala on na obsługę obrazu w jakości UHD. Rok 2015 przyniósł nam HDMI 2.0a, a po roku HDMI 2.0b, które pozwala na wykorzystywać technologię HDR.

Dziś, mamy już dostęp do standardu HDMI 2.1. Sięgając po podstawową opcję, możemy korzystać z rozdzielczości HD oraz Full HD. Mamy także szansę skorzystać z HDMI standard with Ethernet, co pozwoli na wykorzystanie kanału sieciowego. Jeżeli zależy nam na wysokiej prędkości transmisji oraz obsłudze 3D, warto postawić na HDMI High Speed. Kable HDMI Standard Automotive to zupełnie inna kategoria, ponieważ są to kable samochodowe, a dodatkowo istnieją też przewody HDMI C oraz D, które są wykorzystywane przez urządzenia mobilne.

Bardzo ważną kwestią jest długość przewodu, a rzadko zwracamy na to uwagę. Wypada dokładnie sprawdzić, jaka odległość dzieli nasze urządzenia. Oczywiście, o wiele lepiej wybrać nieco za długi, niż za krótki, jednak kabel nie może być dłuższy niż 15 metrów. Wszystko z uwagi na to, że w przeciwnym wypadku możemy spotkać się ze spadkiem jakości połączenia.

Nie mniej istotna jest też jakość wykonania kabla. Niezależnie od tego, jak długi będzie to przewód, warto sprawdzić, czy ten jest wyprodukowany z odpowiednią dbałością i przy wykorzystaniu dobrych materiałów. Najlepiej dopilnować, aby kabel miał pozłacane wtyki, gdyż tym sposobem gwarantujemy sobie prawidłowy przesył danych, a także stabilne działanie urządzeń. Przewód musi też być wykonany z materiałów wysokiej jakości, dlatego lepiej unikać tych z miedzi i aluminium, które uznawane są jako budżetowe. Jeżeli, pragniemy aby był to produkty wytrzymały, rozglądajmy się za tymi, które zostały zrobione ze stali i miedzi. Co więcej, najwyższa przewodność wraz z solidnością, obecna jest w kablach wykonanych z beztlenowej miedzi.

Author: bartek