Jakie nawozy do trawników wybrać?

Każdy ogrodnik chce, żeby jego ogród, czy działka wyglądały jak najlepiej, a wszystkie rośliny były zdrowe i dorodne. Aby osiągnąć taki cel, należy pamiętać o wielu czynnikach, które trzeba wziąć pod uwagę zarówno przy sadzeniu jak i pielęgnacji konkretnych elementów ogrodu. Jednym z takich czynników są nawozy do trawników, które dobrze dobrane mogą dać naprawdę dobre rezultaty. Dzięki ich stosowaniu bowiem nie tylko upiększymy nasz trawnik, co przełoży si na wygląd całej działki, ale także zadbamy o jego zdrowie i zapobiegniemy pojawianiu się różnego rodzaju chorób tak często atakujących rośliny. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że źle dobrany nawóz może skutkować pojawianiem się chorób u roślin i ich więdnięciem. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem zapoznać się dobrze z charakterystyką danego produkty, tak aby wybrać coś odpowiedniego. Istnieje bowiem bardzo duży wybór nawozów do trawników i to co będzie dobre dla jednego trawnika, może okazać się zupełnie nieskuteczne lub nawet szkodliwe w przypadku innego. Na jaki więc nawóz najlepiej się zdecydować?

Jakie nawozy na trawnik będą najlepsze dla naszego ogródka

W zasadzie każdy nawóz spełni swoją funkcję jeśli będzie odpowiednio używamy. Dużo więc zależy od tego, czy posiadamy odpowiednią wiedzę na temat zakupionych produktu. Na przykład warto zwrócić uwagę na to, że istnieją nawozy do trawników w płynie, w granulkach, czy w proszku i każdy z nich różni się nieco swoimi właściwościami jak i czasem działania, a co za tym idzie odstępami czasowymi w jakich należy je stosować. Z największą regularnością stosuje się płynne nawozy, gdyż trzeba pamiętać o nawożeniu nimi trawy co kilkanaście dni. Dla niektórych jest to nieco uciążliwe, dlatego decydują się na inne produkty, które nie wymagają tak częstego użycia i zapewniają trawnikowi niezbędne składniki odżywcze przez dużo dłuższy czas. Jeśli chodzi o płynne nawozy do trawy trzeba również pamiętać o tym, że mogą się one rozwarstwiać. Aby przywrócić ich pierwotny stan należy je wymieszać poprzez kilkukrotne potrząśnięcie butelką. W przeciwnym razie, jeśli zastosujemy taki rozwarstwiony nawóz, zamiast pomóc, może on tylko zaszkodzić, powodując między innymi miejscowe odbarwienia trawy, co tworzy charakterystyczne plamy o innym niż reszta trawnika odcieniu. Na pewno nie chcielibyśmy do tego doprowadzić, należy więc zawsze pamiętać o wstrząśnięciu butelki z nawozem przed jej użyciem.

Kiedy stosować nawozy ogrodnicze?

Istnieją także różnego rodzaju nawozy, jeśli chodzi o czas ich stosowania, wśród nich możemy wymienić chociażby najbardziej popularne nawozy do trawy wiosenne, czy letnie. Już sama ich nazwa podpowie nam kiedy należałoby je zastosować, tak aby odnieść jak największe korzyści i osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Stosowanie odpowiedniego nawozu w odpowiednim momencie może bowiem skutecznie przyczynić się do bujnego wzrostu trawy, a co ważniejsze do jej wyglądy i soczyście zielonego koloru przyciągające wzrok zarówno nasz, jak i każdego przechodnia. 

Author: moniq