Jak stosować środki ochrony?

Środki ochrony roślin pozwalają na skuteczną ochronę upraw, choć niekiedy mogą zaszkodzić otaczającemu środowisku i nam samym. To, dlatego tak ważne jest to, aby przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, szczególnie podczas stosowania chemicznych preparatów. Jakie stosować środki ochrony roślin i w jaki sposób z nich korzystać?

Jak kupować środki ochrony roślin?

Wraz z początkiem wiosny wiele osób decyduje się na zakup produktów do chemicznej ochrony roślin przed szkodnikami oraz różnego rodzaju organizmami chorobotwórczymi. Pamiętajmy, aby podczas zakupów przestrzegać kilku zasad, aby nie inwestować na nieprzydatne preparaty i specyfiki, które nie przydadzą się w ogrodzie. Otóż, środki ochrony roślin najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach i centrach ogrodniczych, gdzie można liczyć na obsługę klienta najwyższej jakości. Dzięki temu można mieć pewność, że w razie problemów z doborem preparatów, będziemy mogli się doradzić osoby, która zna się na rzeczy. Niestety dobrej jakości środki ochrony roślin nie są tanimi produktami. Wystrzegajmy się zakupu  produktów tanich, które są niezidentyfikowanego pochodzenia. Mimo, że niektórzy sprzedawcy oferują produkty tańsze, bo nie mają ważnej koncesji na dystrybucję, to często są to preparaty, których termin przydatności dawno minął. Niekiedy bywa też i tak, że skład podany na opakowaniu nie odpowiada jej faktycznej zawartości. To, dlatego przed zakupem środków ochrony roślin warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim warto zapoznać się z okresami prewencji, czyli czasu, jaki musi upłynąć od zastosowanego środka, żeby z roślinami mogli mieć kontakt ludzie oraz zwierzęta. Kolejna ważna sprawa to czas karencji przez, który rozumie się czas, jaki musi upłynąć, aby można było rozpocząć zbiory plonów z roślin poddanych zabiegom ochrony. Kolejna sprawa to klasa toksyczności wybranych środków ochrony roślin, chodzi o toksyczność zarówno dla człowieka, jak i zwierząt czy owadów. Wybierajmy preparaty o skutecznym i szybkim działaniu, jednak takie, które nie będą bezpośrednim zagrożeniem dla ludzi oraz zwierząt. Obecnie na rynku jest wiele preparatów biologicznych, które mimo, że działają wolniej, niż chemiczne to są równie skuteczne. Warto zdecydować się na zastosowanie takich środków ochrony roślin, szczególnie w przypadku przydomowych ogrodach i działkach. W tym wypadku okres prewencji i karencji jest zerowy.

Zasady bezpieczeństwa

Pamiętajmy, aby bezpiecznie stosować środki ochrony roślin, stosujmy się do zasad BHP, szczególnie, że niektóre środki posiadają w składzie silne substancje trujące, które mogą w pewien sposób zagrażać naszemu zdrowiu, a niekiedy nawet życiu. W czasie przygotowywania preparatu do użytku, należy zastosować odzież ochronną, która będzie dokładnie osłaniać poszczególne części ciała.

Author: moniq