Jak prawidłowo dobrać okucia?

Same drzwi nie byłyby nas w stanie zapewnić potrzebnego bezpieczeństwa, gdyby nie okucia drzwiowe. Przede wszystkim jest to grupa elementów, w których skład wchodzą między innymi zawiasy, klamki różnego rodzaju wkładki czy też wysokiej jakości blachy. Większość tych elementów musi występować, ponieważ drzwi muszą być właściwie osadzone. To tak naprawdę podstawa i nie można się z tym w żaden sposób sprzeczać. Okucia zawsze są dobierane pod kątem danych drzwi. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalne okucia, ponieważ drzwi mogą być osadzone wyżej, niżej mieć zupełnie inny kąt oparcia.

Dobieramy okucia

Na te wszystkie drobiazgi trzeba mieć oko, ponieważ bez dobrego wyboru, okaże się, że zamontowane drzwi nie będą spełniać swojego podstawowego zadania. Oprócz tego należy pamiętać, że wszystkie dodatkowe okucia stosowane w stolarce drzwiowej, muszą być odpowiednio dobrane, także pod kątem estetyki. W tym wypadku musimy po prostu połączyć praktyczne funkcje z pełną elegancją, tylko w taki sposób uda nam się osiągnąć nasz cel. Pamiętajmy, że diabeł zawsze tkwi w nawet najmniejszych szczegółach, to właśnie dlatego musimy dokładnie o wszystko zadbać. Tutaj po prostu nie ma miejsca na pomyłki. Oprócz okuć będziemy potrzebować także właściwej ościeżnicy, która nam pozwoli osadzić zakupione drzwi. Pamiętajmy, że wybrane okucia do drzwi pozwolą nam przede wszystkim poprawić funkcjonalność danego rozwiązania. Musimy mieć na uwadze fakt, że oprócz tego wypadałoby jeszcze zainwestować w nakładki, które z kolei pozwolą nam na przykład zamaskować zawiasy drzwiowe. Taka mała rzecz, a potrafi tak wiele zmienić. Oczywiście wspomniane elementy muszą być dopasowane kolorem do drzwi, aby się nie wyróżniały, na tle całości. Zawsze możemy postawić na nowocześniejszy rodzaj okuć taki jak zawiasy bezprzylgowe. Ten element idealnie można spasować z wybraną ościeżnicą. W momencie, gdy drzwi będą zamknięte, zawiasy będą kompletnie niewidoczne. W końcu też taki był nasz cel, aby okucia ozdabiały drzwi, ale jednocześnie, aby niepotrzebne elementy nie były widoczne. Jeśli chcemy więc postawić na eleganckie zawiasy, to na pewno jest to właściwy wybór. Dobrze jest inwestować w minimalistyczne wnętrza, ponieważ nie wymagają one od nas dużych kosztów. W praktyce okucia do drzwi tego typu sprawdzają się również w stylu industrialnym. Jeśli zamierzamy dobrać właściwą klamkę, to najlepiej jest postawić na stal nierdzewną. Tego typu rozwiązania są po prostu bardziej wytrzymałe, od swoich standardowych wersji. Przede wszystkim klamka zawsze musi być wygodna w użyciu i to niezależnie, z jaką siłą nacisku otwieramy drzwi. Ten element wyposażenia drzwi ma to do siebie, że będzie często użytkowany i właśnie po to jest potrzebna zwiększona trwałość na uszkodzenia. Uszkodzoną klamką nie otworzymy drzwi, dlatego też musimy zacząć dbać o wszystkie elementy znajdujące się w stolarce drzwiowej. Jedyne co możemy w pełni swobodnie wybrać sami, to rodzaj klamki. Większość ludzi jednak stawia na sprawdzoną proporcję i kształt, dlatego też tutaj, możemy zaskoczyć innych jakąś niebanalną propozycją. W starych budynkach celowo kupuje się postarzałe klamki, aby o wiele lepiej pasowały one do otoczenia.

Nowa jakość dekoracji

Z pewnością istnieje kilka innych zabiegów, które pozwalają nam dokonać właściwego wyboru dodatkowych elementów do drzwi. Kolejnym ciekawym dodatkiem do drzwi może być wizjer. Jeśli chcemy wiedzieć, kto dzwoni, do nas dzwonkiem, a jednocześnie nie chcemy otwierać drzwi, to taki wizjer zewnętrzny z pewnością pomoże nam w takich sytuacjach. Jednocześnie wizjery pozwalają nam chronić nasza prywatność. To tylko niektóre rozwiązania, na jakie możemy się zdecydować. Przecież to w końcu od nas zależy, na co postawimy i jak praktycznie wyposażymy drzwi w naszym domu. Decyzja musi być odpowiednio przemyślana, mamy na to naprawdę sporo czasu. Każdy z nas znajdzie odpowiednie okucia dopasowane do rodzaju drzwi, jakie posiadamy. Warto więc zainwestować w tego typu praktyczne dodatki już teraz. Taki wybór na pewno się sprawdzi w naszym mieszkaniu.

Author: moniq