Interesuje Cię prywatny żłobek na miasteczku Wilanów? – Poznaj zalety i wady takiego rozwiązania!

Po okresie urlopu macierzyńskiego, nie zawsze jest szansa, aby otrzymać również urlop wychowawczy. Determinuje to konieczność zatrudnienia niani, bądź też odnalezienia odpowiedniego żłobka. To drugie rozwiązanie zaczyna być wybierane coraz częściej, szczególnie z uwagi na to, że niesie za sobą wiele korzyści, jeżeli chodzi o rozwój dziecka. Co więcej, pracę niani dość ciężko jest kontrolować, więc jeśli chcemy mieć spokojną głowę to właśnie wysłanie dziecka do żłobka okaże się najkorzystniejszą opcją.

Należy mieć świadomość tego, że jeśli interesuje nas ceniony żłobek miasteczko Wilanów może być dla nas jedynym słusznym rozwiązaniem, gdyż pracujemy bądź mieszkamy w okolicy. Dodatkowo, przeglądając rejestr takich placówek, zetniemy się zarówno z żłobkami publicznymi, jak i żłobkami prywatnymi i to tym drugim poświęcimy uwagę w niniejszym artykule. Aby podejść do tego obiektywnie, mając na uwadze wyłącznie dobro naszej pociechy, warto wyłonić wszelkie plusy i minusy, jakie wiążą się z posłaniem dziecka do prywatnej placówki żłobkowej.

Jakie zalety posiadają prywatne żłobki?

Ilość miejsc

W zależności od tego w jakiej miejscowości mieszkamy, liczba wolnych miejsc będzie widniała jako jedna z największych zalet placówek prywatnych. Oznacza to, że decydując się na tę opcję, zdecydowanie rosną szansę na to, że znajdziemy tam miejsce dla naszej pociechy, o wiele szybciej niż w żłobku publicznym. Coraz częściej zaczyna być to pomysłem na biznes, stąd właśnie rosnąca tendencja liczby wolnych miejsc.

Ma to też niejako przełożenie na fakt, iż istnieje większe prawdopodobieństwo, że uda się nam odnaleźć placówkę, która wpisuje się w nasze potrzeby. Jeżeli chodzi o te publiczne, zwykle wybieramy to, gdzie tylko uda się nam znaleźć jakieś wolne miejsce.

Żłobki językowe

Choć nie jest to oczywiste udowodniono, że to właśnie maluchy mają największą przyswajalność języka obcego. To czas, kiedy chłonność umysłu dziecka jest zdecydowanie największa, tak samo jak i przygotowanie do adaptacji w nowych warunkach. Świadomi rodzice, sięgają zatem często po usługi żłobków dwujęzycznych, gdzie dziecko ma kontakt z obcym językiem już od najmłodszych lat. Opiekunowie, którzy pracują w takich placówkach, zwykle płynnie posługują się dwoma językami – najczęściej polskim i angielskim. Dzięki temu, już w pierwszych miesiącach życia, dziecko może przyswoić sobie dodatkowy język. Mechanizm ten funkcjonuje w oparciu o tą samą strategię, jak w przypadku przyswojenia ojczystego języka.

Indywidualne podejście do każdego podopiecznego

Pamiętajmy, że posyłając dziecko do prywatnego żłobka, z pewnością trafi ono do zdecydowanie mniejszej grupy, niż miałoby to miejsce w żłobku publicznym. Ma to bezpośredni wpływ na to, że opiekunowie mają z dziećmi o wiele bliższe relacje i możliwe staje się indywidualne podejście do każdego malucha. Oczywiste jest to, że nie wszystkie dzieci są gotowe na to, aby na takim etapie życia rozstawać się już na dłużej z rodzicami, stąd właśnie wyjątkowo ważne jest to, aby miało ono zapewnione wsparcie oraz empatie ze strony pedagogów. Jeśli dzieci w danej grupie jest mniej, opiekun ma po prostu więcej czasu na to, aby profesjonalnie podejść do zupełnie każdego dziecka.

Jakie wady mają żłobki prywatne?

Koszty

Należy mieć świadomość, że cena to jedyna, ale też bardzo poważna wada placówek prywatnych. W wielu przypadkach, z uwagi na to dziecko zmuszone jest do pójścia do żłobka publicznego. W zależności od miasta, kwoty za miesięczną opiekę nad dzieckiem żłobku prywatnym mogą wahać się od kilkuset do nawet półtorej tysiąca złotych na miesiąc. W mniejszych miejscowościach, będzie to jednak zdecydowanie mniejszy wydatek. Zanim zrezygnujemy z tego rozwiązania z uwagi na wysokie ceny, warto zorientować się wcześniej, czy w konkretnym żłobku nie ma możliwości wykupienia specjalnych karnetów. Dzięki temu, czesne może zostać dość mocno zmniejszone. Koniec końców, publiczne żłobki nie są też całkowicie bezpłatne i w ich wypadku także należy liczyć się ze stosowną opłatą.

Author: bartek