Czy naturalne kosmetyki dla dzieci, to obowiązek każdego rodzica?

Łatwo dostrzec, że kosmetyki dziecięce, a szczególnie te naturalne, organiczne, ekologiczne, czy też hipoalergiczne, cieszą się coraz to większą popularnością. Niektórzy uważają, że to tylko i wyłącznie moda na produkty tego typu. Sporo osób jednak podkreśla, że te są znacznie bezpieczniejsze dla skóry i nie powodują alergii. Dlaczego zatem tak często poleca się wybór kosmetyków na naturalnych tak samo w wypadku dorosłych, jak i dzieci?

Naturalne kosmetyki dla dzieci mogą przede wszystkim pochwalić się tym, że w ich skład wchodzi wiele naturalnych, przyjaznych dla zdrowia substancji, które tak samo pozytywnie wpłyną na skórę dorosłego, ale również dziecka. Mowa tutaj o różnego rodzaju minerałach, witaminach, czy też roślinnych wyciągach np. rumianek, ekstrakt z hibiskusa, aloes, olejek migdałowy, wyciąg z nagietka. Często obecne są w nich także natłuszczające substancje, a to chociażby masło shea, czy też olej kokosowy. Preparaty dla dzieci bardzo często zawierają również glicerynę, która znacząco ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia ciała. Oprócz tego, zetkniemy się z przeróżnymi olejkami roślinnymi bądź d-panthenolem, który znany jest ze swych właściwości łagodzących, a także chroniącym przed skórnymi alergiami.

Kompleksowa pielęgnacja zarówno noworodków, jak i niemowląt

Warto wiedzieć, że polskie, zdrowe kosmetyki naturalne będą nadawać się nie tylko w wypadku noworodków, ale również do pielęgnacji dzieci, które borykają się z różnego typu alergiami skórnymi, czy też z atopowym zapaleniem skóry. Co bardzo ważne z punktu widzenia rodzica, nie powodują one podrażnień na bardzo delikatnej skórze dziecka, chroniąc ją jednocześnie przed zaczerwienieniami, a także wspierając leczenie skórnych zmian, taki jak: krostek, odparzenia, czy też wypryski.

Należy pamiętać o tym, iż skóra dziecka jest znacznie bardziej delikatna, niż u osoby dorosłej. Nie posiada ona jeszcze w pełni szczelnej lipidowej bariery, stąd widoczne jest znacznie wyższe ryzyko podrażnień. Wymaga to z pewnością zastosowania odpowiednich środków ochronnych. Dziś, w przeróżnych sklepach zetkniemy się z masą kosmetyków, których przeznaczeniem są małe dzieci i niemowlęta, aczkolwiek ich skład nie jest doskonały. Najlepszą alternatywą są zatem naturalne kosmetyki, które mogą pochwalić się bardzo zdrowymi substancjami, a w większości są one po prostu hipoalergiczne.

Warto wiedzieć, że skóra może kształtować się do około 3-4 roku życia. Choć nie oznacza to, że po porodzie nasza skóra jest niedorozwinięta, należy pamiętać o tym, że jest ona po prostu o wiele cieńsza i delikatniejsza, a tym samym też znacznie bardziej podatna na uszkodzenia. To też jest powodem częstych podrażnień, czy też reakcji alergicznych. Jeśli wyjątkowo delikatna skóra nie jest odpowiednio pielęgnowana, może dojść do uszkodzenia lipidowej warstwy, przesuszeń, a tym samym do uszkodzenia naskórka, co jest niestety bolesne. Prawidłowa pielęgnacja skóry, nie obejdzie się także bez odpowiedniego osuszania skóry. Warto wiedzieć, że zarówno noworodka, niemowlaka, jak i małego dziecka, nie należy po kąpieli wycierać zbyt intensywnie. Należy zatem delikatnie zebrać tylko nadmiar wody w taki sposób, aby nie trzeć ręcznikiem, czy też pieluszką o skórę.

Po jaki produkty warto zatem sięgać?

W wypadku pielęgnacji niemowląt, najlepsze będą nawilżające kremy, które gwarantują naturalną ochronę ciała niemowlaka, chroniąc jego skórę oraz zapobiegając odparzeniom. To np. kremy z olejkiem migdałowym i jojoba, olejkiem z wiesiołka, wyciągiem z różny, z nagietka, czy też woskiem pszczelim, które to pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. W wypadku kosmetyków do kąpieli, poleca się te z olejkami migdałowymi, jojoba, z kiełków pszenicy, a także z żelem aloesowym. Najlepiej, jeśli szampon do włosów posiada wyciąg z migdałów, ekstrakt z płatków róż, kokosu, czy też wyciąg z nagietka – ten jest wolny od drażniących substancji, które mogłyby szczypać w oczy.

Author: bartek