Alfa Romeo i wynajem długoterminowy? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania!

Długoterminowy wynajem aut to odpłatne użytkowanie pojazdu, gdzie czas trwania umowy nie może być mniejszy niż rok. Rozwiązanie to zyskuje na popularności, a szczególnie jako alternatywa dla leasingu, po który firmy sięgają najczęściej, decydując się na samochodu prosto salonu.

Jeśli interesuje nas np. Alfa Romeo wynajem długoterminowy będzie wymagał zaakceptowania regulaminu firmy finansującej. W umowie znajduje się sporo informacji, dotyczących praw i obowiązków wynajmującego oraz najemcy. W zależności od wypożyczalni okres najmu oraz warunku mogą się od siebie różnić.

Zalety wynajmu długoterminowego

Podkreśla się fakt, że najem długoterminowy jest opcją nie tylko dla firm, ale też dla osób fizycznych. Spośród szerokiej oferty, możemy wybrać auto dostosowane do naszych potrzeb. Mogą być to zarówno osobowe pojazdy, jak i vany oraz dostawcze pojazdy. Istnieje możliwość wynajmu zupełnie nowego pojazdu lub też używanego, co pozwoli dopasować się do naszego budżetu.

Co ciekawe, po podsumowaniu kosztów okaże się, że będzie to tańsze wyjście od klasycznego leasingu. Różnica może być dość spora, a wydatki związane z wynajmem można wliczyć do kosztów prowadzenia działalności, dzięki czemu istnieje szansa zredukowania należnego podatku. Ponadto, wszystko co dotyczy ubezpieczenia oraz serwisowania leży po stronie firmy finansujące, a nie kierowcy.

Pamiętajmy również, że długoterminowy wynajem samochodów nie zmniejsza, ani też nie wymaga od nas zdolności kredytowej. To szczególnie ważne dla firm i osób, które są w okresie nieco niższych dochodów i być może będą potrzebować kredytu.

Kiedy umowa dobiega już końca, klient zobowiązany jest do oddania pojazdu, po czym ma szansę wymienić go na nowy model, bądź też zupełnie inny. Inną opcją jest wykupienie pojazdu od firmy, na preferencyjnych warunkach.

Wynajem długoterminowy – jakie posiada wady?

Wśród wielu zalet długoterminowego najmu aut, widnieją też pewne wady, o których warto wspomnieć. O samochód wypożyczony należ dbać, stąd nadmierna eksploatacja pojazdu, może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Kradzież samochodu to sytuacja, za którą odpowiedzialność również bierze wypożyczający. Wciąż będzie naliczana wówczas comiesięczna opłata, jednak po uzyskaniu odszkodowania dojdzie do rozliczenia opłat. Jest to jednak sytuacja, od której można się ubezpieczyć podczas podpisywania umowy.

Często spotkamy się, że firma finansująca postawi przed nami pewne ograniczenia i limity, dotyczące przejechanych kilometrów w skali miesiąca lub roku. Zapis tego typu może dotkliwie zwiększyć koszty. Może się bowiem zdarzyć, że po przekroczeniu nałożonego limitu, koszty serwisowania i naprawy pojazdu mogą przejść na klienta. Zaleca się, aby sięgać po oferty, gdzie nie widnieje opisywana „kilometrówka”. Jeśli czas najmu zostanie skrócony, klient będzie pociągnięty do poniesienia konsekwencji w postaci opłacenia kary, której wysokość zapisana jest w umowie. Wymiana samochodu na inny, kiedy umowa jeszcze trwa, to sytuacja rozpatrywana indywidualnie w wypadku danej firmy.

Author: bartek